Faculty

Faculty

James H Borland

James H Borland

Professor of Education

Lucy M Calkins

Lucy M Calkins

Robinson Professor in Children's Literature

Robinson Professor in Children's Literature, Director of the Literacy Specialist Program, and Founding Director of the Reading and Writing Project

Limarys Caraballo

Limarys Caraballo

Associate Professor of English Education

Department of Arts & Humanities and Department of Curriculum & Teaching

Daniel Friedrich

Daniel Friedrich

Associate Professor of Curriculum

Maria Paula Ghiso

Maria Paula Ghiso

Associate Professor of Literacy Education

Thomas Hatch

Thomas Hatch

Professor of Education

Director of the National Center for Restructuring Education, Schools, and Teaching (NCREST)

Michelle Georgia Knight-Manuel

Michelle Georgia Knight-Manuel

Professor of Education

Executive Editor, Teachers College Record

Nancy Louise Lesko

Nancy Louise Lesko

Maxine Greene Professor for Distinguished Contributions to Education

Maxine Greene Professor

Bettina L Love
Srikala Naraian

Srikala Naraian

Professor of Education

Program Director

Celia Oyler

Celia Oyler

Professor of Education

Dirck Roosevelt

Dirck Roosevelt

Associate Professor of Practice

Director, Doctoral Specialization in Teacher Education; Director, M.A. in Curriculum & Teaching; Director, Professional Certification M.A.s (elementary and secondary)

Mariana V. Souto-Manning

Mariana V. Souto-Manning

Professor of Early Childhood Education

Director, Early Childhood Education & Early Childhood Special Education Programs // Founding Co-Director, CITED

Haeny S. Yoon

Haeny S. Yoon

Associate Professor of Early Childhood Education

Visiting Faculty

Pablo Pineau

Pablo Pineau

Edward Larocque Tinker Visiting Professor (Dr. Pablo Pineau)

Emeriti

Celia S. Genishi

Celia S. Genishi

Professor Emerita of Education

Anne Lin Goodwin

Anne Lin Goodwin

Evenden Professor Emerita of Education

Susan Recchia

Susan Recchia

Coordinator, Program in Early Childhood Special Education Faculty Director, Rita Gold Early Childhood Center

Frances G. Schoonmaker

Frances G. Schoonmaker

Professor Emerita of Education

Marjorie Siegel

Marjorie Siegel

Professor Emerita of Education

Karen Zumwalt

Karen Zumwalt

Professor Emerita of Education

Lecturers

Amanda Reeves Fellner

Amanda Reeves Fellner

Lecturer, Early Childhood Education Program & the Rita Gold Center

Britt Kjerstin Hamre
Kara G. Hollins
Stephanie Dawn McCall

Stephanie Dawn McCall

Lecturer, Curriculum Studies Program

Lara Steensland Mullarkey

Lara Steensland Mullarkey

Lecturer, Early Childhood Education Program

Field-based Supervisor

Doris Catherine H. Rikhye
Jacqueline Ann Simmons

Jacqueline Ann Simmons

Senior Lecturer

Vice Chair, Department of Curriculum & Teaching and Director, Master of Education Program in Curriculum & Teaching

Jean YiChin Wong

Adjunct Faculty

Mishka Anderson

Mishka Anderson

Adjunct Professor

Hui Soo Chae

Hui Soo Chae

Adjunct Assistant Professor

Cathlin Bryn Goulding

Cathlin Bryn Goulding

Adjunct Assistant Professor SPA NOLA

Carmela B. Gustafson

Carmela B. Gustafson

Adjunct Professor (C&T 4137.002 - Summer B - Carmela Gustafson)

Chico Reynard Knight
Chiao-Wei Liu

Chiao-Wei Liu

Adjunct Assistant Professor

Christopher Richard Ongaro

Christopher Richard Ongaro

Adjunct Professor (C&T 4026.001 - Fall 2021)

Lisa Ruth Wright

Lisa Ruth Wright

Director, Hollingworth Center

Instructors

Angel Acosta

Angel Acosta

One Time Payment: EDP 4026

Oluwaseun Lateefat Animashaun
Amy Baker

Amy Baker

Associate Director of Special Projects

Rebecca L Bellingham

Rebecca L Bellingham

Part Time Instructor (C&T 4835.001 - Spring 2022)

La Toya Camille Kamiska Caton

La Toya Camille Kamiska Caton

Full Time Instructor

Student Teaching Coordinator

Kelsey Keturah Darity
Georgina Wood Duff

Georgina Wood Duff

Part Time Instructor (C&T 4502.002 - G. Duff - Fall 2020)

Abigail Copeland Emerson
Nicole Fox

Nicole Fox

Course Assistant (C&T 4002, Prof Daniel Friedrich - Spring 2022)

Lum Muyanwi Fube

Lum Muyanwi Fube

TR@TC Graduate Research Assistant

Sarah Marie Gerth Van Den Berg
Valerie Geschwind

Valerie Geschwind

Senior Specialist for Special Projects

Andrew Charles Greene

Andrew Charles Greene

Part Time Instructor (C&T 4002.002 - Spring 2022)

Victoria Katharine Walden Henry
Joshua David Jenkins

Joshua David Jenkins

Part Time Instructor (Fall 2019, C&T 4132.005)

Hanna Aida Junus

Hanna Aida Junus

Research Assistant

Jody Ann Langan

Jody Ann Langan

Full-time Instructor (Literacy Specialist Program)

Tara F Lencl

Tara F Lencl

Part Time Instructor (C&T 4114.001 - T. Lencl - Fall 2020)

Bianca Kamaria Licata

Bianca Kamaria Licata

Part Time Instructor

Jessica Martell

Jessica Martell

Instructor:EDP (4036)

Hannah Kangisser Mead
Clare Murray

Clare Murray

Interim Research Assistant

Madeleine Ilana Neufeld

Madeleine Ilana Neufeld

Full Time Instructor (Elementary Inclusive Preservice Program) AY 20/21

Elaine S. Perlman

Elaine S. Perlman

Director of the Peace Corps Fellows Program

Molly Bond Picardi

Molly Bond Picardi

Staff Developer

Suzanne Pratt
Kiran Purohit
Carolina Snaider

Carolina Snaider

Part-Time Instructor (C&T 6199.001 - Summer B 2021)

Rebecca J Stanton
Rachel Lynn Talbert

Rachel Lynn Talbert

Minority Postdoctoral Fellow

Back to skip to quick links